Nasze zwierzaki

Image W naszym przedszkolu każda grupa posiada swoje zwierzątko, nad którym dzieci sprawują systematyczną opiekę. Hodujemy żółwie wodne, stepowe i rybki. Zwierzęta są pod stałym nadzorem weterynaryjnym i bezpośrednie obcowanie z nimi nie stwarza jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia dzieci. Kontakt i opieka nad zwierzętami mają natomiast istotny wpływ na ich rozwój emocjonalny. Każde dziecko pragnie mieć swojego przyjaciela i pupila - może go znajdzie w przedszkolu ?
W sali każdej grupy ma mieszkanie jakieś zwierzątko:
- w sali starszaków: żółwie czerwonolice, o imionach Tuptuś i Teodor .

Image Ich  charakterystyczną cechą są czerwone podłużne plamy po bokach i na czubku głowy. Żółw czerwonolicy dorasta średnio do 25 cm długości pancerza. Gdy kilka lat  temu przybyły do naszego przedszkola były to żółwiki, jeszcze zielone z jasnymi ornamentami na głowie łapach i pancerzu mające kilka cm pancerza.

Image Po około roku ich pancerz zmienił kolor na oliwkowo-brązowy . Żółwie do ok. 4-5 roku życia rosną gwałtownie po kilka cm rocznie później tempo to maleje, ale wzrost jest ciągły do końca życia. U starszych osobników ornamenty na ciele bledną a pancerz ciemnieje. Żółwi nie można oswoić. Jedyne, co możemy osiągnąć to akceptowanie tego, że człowiek wykonuje manipulacje wokół nich, poza tym zostają dzikimi zwierzętami. Żółwie mieszkają  akwaterrarium jest to duży zbiornik, w którym znajduje się: część lądowa, oświetlenie, grzałka oraz filtr.

Żółwie czerwonolice są drapieżnikami. W naturze ich pokarm stanowią larwy owadów, mięczaki, drobne ryby oraz padlina, dieta ta jest wzbogacona o roślinność wodną - głównie rzęsę różnych gatunków. Nigdy nie przyjmują pokarmu na lądzie. Żerują wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.
Nasze żółwie karmimy 2-3x w tygodniu.
Menu żółwi powinno składa się przede wszystkim z pokarmów, które można znaleźć w zbiornikach wodnych, czyli: ryby, ochotka, gammarus, ślimaki wraz ze skorupką, krewetki.
Oczywiście pamiętamy o utrzymaniu mieszkania żółwi w czystości, a dzieci oczywiście uczestniczą w tych porządkach.

ImageImage

Kolejnym mieszkańcem naszego przedszkola jest Gucio - żółw grecki .

Image

Jest żółwiem lądowym, należy do typowych roślinożerców. W środowisku naturalnym jest aktywny wiosną, latem i jesienią, a zimę przesypia zakopany w ziemi. Nasz żółw mieszka w odpowiednio wyposażonym terrarium. Od wiosny do jesieni codziennie przebywa w ogrodzie, oczywiście gdy jest słoneczna pogoda, gdzie chętnie zakopuje się w ziemię.

Image

Nasze akwarium zamieszkują różne ryby, a wśród nich: glonojad, glonojad syjamski, gupik, molinezja,neonki

ImageImageImage

Karmienie ryb to jedno z najbardziej fascynujących zajęć związanych z akwarium.

ImageImageImage